ROBERT THOMAS


Komediální thriller nabízí zajímavé osudy několika lidí v pěti vtipných, krátkých jednoaktovkách
 s řadou překvapivých zvratů, ve kterých postavy mnohé předstírají, než odhalí své pravé úmysly. Všechny příběhy se odehrávají v malém pařížském hotelu v tak trochu tajemném pokoji, nazývaném mandarinkový, který má svůj vlastní příběh. 


V JEDNOTLIVÝCH POVÍDKÁCH VYSTUPUJÍ:

BERÁNEK A TYGŘICE

Adrien                                Honza KOZÁK
Roger                                Míra HADRABA
Denisa                  Miluška BALOUŠKOVÁ


VELEBNÍČEK A ŠLAPKA

Lulu                     Vlaďka HADRABOVÁ
Benoit                              Roman CHYTIL
Julia                           Bára BYDŽOVSKÁ


OŠKUBANÁ HUSA

Adrien                               Honza KOZÁK
Lulu                      Vlaďka HADRABOVÁ
Klarisa Renata KUDĚJOVÁ - KNETLOVÁ
Postik                                   Míra KOŘÁN


HOLUBICE, KTERÁ ULÉTÁ ZE SVÉ KLECE

Adrien                                Honza KOZÁK
Gabriela               Lenka BŘICHÁČKOVÁ
Alain                                 Zdeněk NOVÁK


MANDARÍN A KOMORNÁ

Adrien                               Honza KOZÁK
Lulu                      Vlaďka HADRABOVÁ
On                            Ruda OBERFALCER
Ona                         Kamila KLIMEŠOVÁ


Režisérem hry francouzského dramatika Roberta Thomase (v překladu jeho dvorního překladatele Jana Cimického) byl Václav SLANAŘ, kterému opět radou a cennými připomínkami pomáhal Jiří ZIKMUND. Role nápovědy se i tentokráte ujala Helena Kolaříková a o výběr tématické hudby a ozvučení představení se postaral Jarda HOLFELD. Světla v Městském domě kultury Strakonice zajišťovali odborní osvětlovači František Sýbek a Josef Turek, na zájezdových představeních přebíral jejich funkci sám režisér. Po výtvarné stránce se na realizaci scény podíleli studenti VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice, obor Obalová technika, pod vedením Stanislavy Lávičkové. Autorská práva na provozování hry zapůjčila souboru DILIA Praha.

PŘEHLED ODEHRANÝCH A PŘIPRAVOVANÝCH PŘEDSTAVENÍ

DATUM  MÍSTO PŘEDSTAVENÍ POZNÁMKA
20.únor 2013 Městský dům kultury Strakonice premiéra představení
22.únor 2013 sál hospody Na Rozhrání Velká Turná zájezdové představení
3.březen 2013 Kulturní zařízení Dačice soutěžní představení v rámci přehlídky "Dačické kejklování""
27.březen 2013 Městský dům kultury Strakonice repríza představení
17.duben 2013 Dům kultury Milevsko zájezdové představení
21.duben 2013 jídelna ZŠ Radomyšl zájezdové představení
25.duben 2013 Dům armády Tábor zájezdové představení
3.květen 2013 Kulturní zařízení Doubravice zájezdové představení
4.květen 2013 Kulturní zařízení Olšany (KT) zájezdové představení
12.leden 2013 Městský dům kultury Strakonice představení v rámci divadelní přehlídky "Setkání"

Povídková hra se zajímavými, místy až detektivními náměty, se na divadelních scénách objevuje od poloviny osmdesátých let minulého století. K výběru této trochu neobvyklé směsice krátkých jednoaktovek se režisér odhodlal po osobním setkání s překladatelem hry, který mu uvedený divadelní kus pro soubor doporučil. Původní překlad však počítal pouze se čtveřicí herců, kdy vedle personálu hotelu v podobě postav Adriena a Lulu vystupují jen další dva herci, kteří se v jednotlivých povídkách převtělují do dalších jednajících postav. Režisér hry však obsadil tyto postavy dalšími herci, čímž musel stavět na jejich osobitých výkonech tak, aby jednoznačně a srozumitelně vyzněl i nečekaný závěr hry.
Jak již je ostatně v souboru dobrým zvykem, opět se vedle zkušených divadelních harcovníků objevily nové neokoukané tváře. Divadelní debut si na prknech odbyli Honza KOZÁK a Bára BYDŽOVSKÁ, kterou do souboru přivedla její matka Renata KUDĚJOVÁ - KNETLOVÁ. A stejně jako každým rokem, tak i v letošní sezóně, se soubor potýkal s problémy v obsazení hry, kdy po téměř čtvrtletním zkoušení muselo dojít z různých důvodů k přeobsazení dvojice stěžejních postav. A aby toho nebylo málo, taktéž v průběhu repríz docházelo k dalším alternacím. Hned ta první se uskutečnila na regionální přehlídce Dačické kejklování 2013, kde se v roli šlapky představila Erika CHYTILOVÁ (ta však uvedenou roli původně nacvičovala, avšak z pracovních důvodů musela soubor dočasně opustit). Po dačickém představení došlo k další výrazné 
změně v obsazení jednajících postav - z důvodu očekávání druhého potomka přerušila působení v souboru Lenka BŘICHÁČKOVÁ, kterou do následujících repríz nahrazuje Erika CHYTILOVÁ. Hra tak získává další zajímavý náboj, neboť přestože obě jmenované jsou vynikajícími herečkami, každá z nich přinesla do téže povídky úplně jiné výrazové prostředky. A aby toho nebylo málo, tak v uvedené povídce se v jediném, táborském, představení v roli Gabriely představuje třetí ženská tvář - za služebně zaneprázdněnou Eriku zaskakuje Eva VÁVROVÁ, která v nesmírně krátkém časovém horizontu dokáže zvládnout text a ještě odehrát fantastické představení (případné alternaci postavy brání jen Eviny studijní povinnosti). Tři herečky - tatáž postava, ale pokaždé jiné ztvárnění. A od všech v tak působivém pojetí.


OHLASY NA PŘEDSTAVENÍ

,, Navštívila jsem představení Mandarinkový pokoj v kulturáku ve Strakonicích. Hra se mi moc líbila, stejně jak výkony herců. Z časových důvodů bylo toto představení první, které jsem viděla a mrzí mě, že jsem neměla možnost vidět i ty předchozí. Ale vím, že od teď budu pravidelným návštěvníkem vašich výkonů. Gratuluju vám všem k úspěšnému vystoupení a přeju celému souboru hodně sil do studií dalších děl... a jen samá povedená vystoupení, jako tomu bylo, dle mého názoru, 20.2.2013 ve Strakonicích..." (pisatelka Dana M. na vzkazníku DS Čelakovský)

,,Moc se mi Mandarinkový pokoj líbil, na to, že bylo napsáno, že jde o detektivku tak bylo hodně zábavných momentů. Nejlepší příběh pro mě "kněz a lehká děva". To byla opravdu bomba. "  
( pisatel pod přezdívkou Columbo na vzkazníku DS Čelakovský)

,,Po delší době jsem si našla čas podívat se na novou hru Mladé scény. První příběh Beránek a tygřice byl výborný, skvěle vygradovaný, s překvapivým závěrem a pro mě i s nejlepšími výkony herců. Ostatní příběhy pak udržely tuto vysoce nastavenou laťku. Bylo to vtipné, svižné, místy mě lehce mrazilo. Povedlo se vám to!" ( pisatelka Andrea na vzkazníku DS Čelakovský )

,,Prvá scénka byla skvělá taškařice odehraná s nadhledem a nadsázkou. V dalších scénkách to již, bohužel, skřípalo."
(Ladislav Vrchovský, 
porotce XIII.ročníku Dačického kejklování)

,,Ta hra je napsána pro čtyři osoby, nikoliv pro dvanáct. Zúžené obsazení by vyzdvihlo krásu divadla."
(Milan Schejbal, 
porotce XIII.ročníku Dačického kejklování)

,,Vše již bylo řečeno.  Co dodat? Dobře upravený a seškrtaný text, sympatická hudební složka. A negativa? Na mě působila ušmudlaně scéna.  Byly tam i nevyrovnané herecké výkony. A to nemluvím o tom kartáči pod nosem Adriena. To byla hrůza."
(Vladimír Zajíc, 
porotce XIII.ročníku Dačického kejklování)  
 
,,Soubor, který se představil se hrou Mandarinkový pokoj, oplývá řadou výborných herců. Sice své postavy ztvárnily přesvědčivě, ale jedno mi chybělo. Vzhledem ke svým hereckým zkušenostem měli do jednajících postav vložit víc - něco, co by vyzdvihlo hloubku jejich jednání. To však není chyba jejich, nýbrž režiséra, který si s charaktery postav měl víc vyhrát."
(František Zborník, 
porotce strakonického Setkání)  

 FOTOGALERIEPLAKÁT K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ

PROGRAM K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ

DALŠÍ FOTOGRAFIE ZE ZKOUŠEK


ZPRÁVY Z DENNÍHO TISKU


( Týdeník Strakonicko ze dne 20.února 2013, redaktorka Pavla Maradová )( Týdeník Strakonicko ze dne 27.února 2013)( Měsíčník NOVINY MAXIM STRAKONICE ze dne 8.března 2013, redaktorka Martina Vaněčková)


OCENĚNÍ ČLENŮ SOUBORU
( Upoutávka na soutěžní představení na XIII.ročníku Dačického kejklování, autor Miroslav Dobeš, Jindřichohradecká televize)


FILMOVÁ UPOUTÁVKA NA PŘEDSTAVENÍ
( převzato z vysílání Strakonické televize ze dne 18.února 2013 )

http://www.youtube.com/watch?v=b0zDcyMEvqE&feature=player_embedded

UPOUTÁVKA ZE SETKÁNÍ OCHOTNICKÝCH SOUBORŮ - STRAKONICE 2014
( převzato z vysílání Strakonické televize ze dne 20.ledna 2014)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=djdNHYDNvJQ

CELÉ PŘEDSTAVENÍ (ČÁST 1 AŽ ČÁST 4) NAJDETE NA YOU TUBE NA ADRESÁCH (VIZ.NÍŽE) :

https://youtu.be/Y9A1_YAGHgg

https://youtu.be/JVz236XTbrM

https://youtu.be/PBn9mmKOKLE

https://youtu.be/WVuTGIMH1-A

( publikováno na You Tube s datem vložení 29.ledna 2016, autor Lenka Bé )


ZPĚT NA ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ