Komedie francouzského autora tuniského původu se odehrává během jediného večera, kdy se na oslavu otevření nové vily sejdou na večeři tři bratři – pán domu podnikatel Francky, zubař David a advokát Yvan – i se svými manželkami. Hned zpočátku je zřejmé, že tyto švagrové k sobě právě neplanou horoucí láskou, nemluvě o tom, že se své muže snaží držet na krátké uzdě. Do již tak nervózní atmosféry jako bomba zapůsobí zpráva, že Franckyho žena Nicole pozvala i jeho mladou, vyzývavou sekretářku Talii. Díky odmítavé reakci všech tří mužů pojmou jejich manželky podezření, že je to milenka právě toho jejich manžela. Když se Talia s menší zpožděním dostaví, je podrobena křížovému výslechu, během kterého dojde k překvapivým odhalením a rodinná idyla bere za své...
(http://www.dilia.cz/synopsis/show/id/1121)


OSOBY A OBSAZENÍ

Yvan, advokát                                                                                           Míra HADRABA
Mathilda, jeho manželka                                                               Miluška BALOUŠKOVÁ
Frank, podnikatel                                                                                     Tomáš BALOUN
Nicole, jeho žena                                                                             Vlaďka HADRABOVÁ
David, zubař                                                                                             Roman CHYTIL
Christelle, jeho manželka                                                Renáta KUDĚJOVÁ KNETLOVÁ
Natalia, Frankova sekretářka                                                             Kristýna ŠTĚCHOVÁ

Režie francouzské komedie situované do současnosti se ujal opět Václav SLANAŘ, kterému v tandemu režijně vypomáhal volyňský herec a režisér Jiří ZIKMUND. Roli nápovědy také tentokráte zastávala Helena Kolaříková a o zvukovou techniku a výběr hudby se postaral Jarda HOLFELD. Světelný park v Městském domě kultury Strakonice obsluhoval Karel BULÍN, jehož funkci na zájezdových představeních s nově pořízenou světelnou aparaturou přebíral sám režisér hry. Bohužel dvojice domácích představení byla posledním Karlovým vystoupením, kde byl podepsán pod zajištěním světelných efektů. Na počátku hlavních prázdnin zcela nečekaně skonal. V jeho osobě ztratil soubor velice obětavého a velmi šikovného osvětlovače, který se v posledních letech stal neodmyslitelnou ikonou strakonického amatérského divadla.


PŘEHLED ODEHRANÝCH PŘEDSTAVENÍ

DATUM  MÍSTO PŘEDSTAVENÍ POZNÁMKA
3.únor 2011 Městský dům kultury Strakonice premiéra představení
16.únor 2011 jídelna ZŠ Radomyšl zájezdové představení
18.únor 2011 kinosál ve Volyni zájezdové představení
3.březen 2011 Městský dům kultury Strakonice repríza představení
5.březen 2011 Kulturní zařízení Dačice soutěžní představení v rámci přehlídky "Dačické kejklování"
24.březen 2011 Kulturní zařízení Škvořetice zájezdové představení
25.březen 2011 Kulturní zařízení Třebohostice zájezdové představení
26.březen 2011 Kulturní dům Katovice zájezdové představení
16.duben 2011 Sportovní hala Osek zájezdové představení
10.červen 2011 Zámecká zahrada Čestice nesoutěžní divadelní přehlídka regionálních souborů

Uvedená komedie byla v té době velice úspěšným a velmi hraným představením na prknech profesionálních scén.
 Bohužel, stejně jako loni Petr ZÁLESKÝ, tak i v této divadelní sezóně opustila soubor i dlouholetá členka Studentské scény a posléze i Scény mladých
Kamila KLIMEŠOVÁ, přestože byla oběma jmenovaným role v nově připravované komedii režisérem nabídnuta. Důvodem byl zřejmě fakt, že komedie Švagřičky svým pojetím připomínala loni inscenované Opravdové štěstí i skutečnost, že oba aktéři nastudovali pod hlavičkou DS Čelakovský komedii Amant Pavla Němce, o níž stručná anotace hlásala, že "Maminky to s námi vždycky myslí dobře! Horší je, když se snaží prostřednictvím svých dětí hojit své vlastní nenaplněné ambice. Potom jsou schopné téměř čehokoliv!" Petr ZÁLESKÝ tento titul pojal jako svoji režijní prvotinu, v níž se představil zároveň i jako herec.
Také z těchto důvodů vsadil režisér při realizaci Švagřiček na nové neokoukané tváře. Jednou z nich byla Kristýna ŠTĚCHOVÁ, která se však v minulosti již objevila v jedné z alternací ve hře Muž sedmi sester
 i  v nastudování hry Pavla Němce Doba kamenná, kterou v minulé sezóně představil DS Čelakovský Strakonice. Tou druhou byla začínající Vlaďka HADRABOVÁ, kterou přivedl do souboru její bratr Míra HADRABA. Přestože role Nicole byla poměrně velkým hereckým soustem, Vlaďka se jako divadelní začátečnice se ztvárněním postavy naivky vypořádala zcela přesvědčivě.
 Představení Švagřiček lze zařadit k těm úspěšnějším kusům jak z hlediska počtu odehraných představení, tak i z hlediska divácké návštěvnosti. A to i přesto, že odborná porota XI.ročníku Dačického kejklování ve složení Marie Kotisová, Milan Schejbal a Vladimír Zajíc hru nepřijala. Ne ani tak z hlediska hereckého pojetí, jako z hlediska výběru titulu hry. Marie Kotisová dokonce výběr hry označila za úlet souboru! Přesto Míra HADRABA obdržel za ztvárnění role advokáta Yvana čestné uznání.OHLASY NA PŘEDSTAVENÍ

,, Dobrý den, byl jsem se opět, jako každý rok podívat na Scéně mladých a také jsem musel zjistit, zda máte stránky, protože mi letos přišlo divné to, že kousek ode mě seděli ti, co jsem tam čekal. Přišlo mi to trochu líto, přiznám se. Divadlo se mi líbilo, až na pár herců, příště to snad bude lepší. Pevně v to doufám. Váš věrný divák." ( pisatel podepsaný jako Jan Sedláček na vzkazníku DS Čelakovský)

,,Švagřičky se mi moc líbily, je tam spousta výrazných osobností."  
( pisatel David na vzkazníku DS Čelakovský)

,,Co jste si to, proboha, vybrali za hru?" ( Marie Kotisová, porotkyně XI.ročníku Dačického kejklování )

,,Ta hra má velice slabý motiv. Není čitelné, zda je to skutečně pravda či nikoliv." ( Milan Schejbal, porotce XI.ročníku Dačického kejklování )

,, Je to pseudosonda seriálu tvářícího se tak, jak by to mohlo fungovat mezi lidmi. A tak to jede dál a dál. Hra nemá vůbec ani komický, ani fraškovitý charakter."
( Vladimír Zajíc, porotce XI.ročníku Dačického kejklování )


FOTOGALERIEPLAKÁT K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ


PROGRAM K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ


OCENĚNÍ ČLENŮ SOUBORUZPRÁVY Z DENNÍHO TISKU( Listy Strakonicka ze dne 22.ledna 2011 )
( Listy Strakonicka ze dne 3.února 2011, redaktor Petr Pučelík )( Týdeník Sedmička, ročník III, číslo 5, ze dne 3.února 2011, redaktorka Klára Alešová)( Týdeník Strakonicko, ročník III, číslo 6, ze dne 9.února 2011, text Petr Záleský)


( Upoutávka na soutěžní představení na XI.ročníku Dačického kejklování, autor Miroslav Dobeš, Jindřichohradecká televize)

FILMOVÁ UPOUTÁVKA NA PŘEDSTAVENÍ
( převzato z vysílání Strakonické televize ze dne 24.ledna 2011 )


ZPĚT NA ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ