Opuštěnost je moderním „duchařským příběhem“, ve kterém se minulost prolíná se současností. Odehrává se v Edinburghu v roce 2000. Rozvedená čtyřicátnice Elizabeth se nastěhuje do přestavěného viktoriánského domu, ale ani tam neunikne před rodinou a přáteli, se kterými má složité vztahy. Nejlepší kamarádka, sestra i matka ovlivňují její život víc, než by si přála. Navíc jí do života zasahují duchové posledních obyvatel domu, zvláště guvernantka rodiny z roku 1860 Agnes, kterou svedl její zaměstnavatel. Jedná se zčásti o moderní psychologické drama, zčásti o gotický horor. (http://www.dilia.cz/synopsis/show/id/987)


OSOBY A OBSAZENÍ

Současnost

Elisabeth                                                                                   Miluška BALOUŠKOVÁ
Kitty, její sestra                                                                           Jana SCHERTLEROVÁ
Enid, jejich matka                                                                            Renáta KNETLOVÁ
Susie, jejich kamarádka                                                                  Kamila KLIMEŠOVÁ
Jim, řemeslník                                                                                           Petr ZÁLESKÝ
Alex, fotograf                                                                                          Míra HADRABA

Minulost

Agnes, guvernantka                                                                                  Eva VÁVROVÁ
Gertie, služka                                                                                     Bára MALKUSOVÁ
Laetitia, majitelka domu                                                                 Magda NOVÁČKOVÁ
Merric, její manžel                                                                                    Zdeněk NOVÁK
Lavender, jeho matka                                                                         Renáta KNETLOVÁ
Scobie, reverend                                                                                         Václav NOVÁK

Hra pod originálním názvem Abandonment (přeložila Dana Vlčková) byla možná českou premiérou (i když totéž o ní tvrdí na svých netových stránkách Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, jež ji sehrálo pod názvem "Ostatní světy" dne 1.listopadu 2008). Režisérem hry byl Václav SLANAŘ, kterému ostatně jako při předešlých nastudovaných kusech byl režijní radou nápomocen Jiří ZIKMUND. Role nápovědy se i tentokráte ujala Helena Kolaříková a o zvukovou techniku se staral Jarda HOLFELD. Světelný park měl v domácích podmínkách na starost Karel BULÍN, na zájezdových představeních přislíbil pomoc Josef SMETANA, avšak většinou jej laicky obsluhoval sám režisér představení. Scéna podle návrhu režiséra představení pak byla realizována vlastními silami.


PŘEHLED ODEHRANÝCH PŘEDSTAVENÍ

DATUM  MÍSTO PŘEDSTAVENÍ POZNÁMKA
5.březen 2008 Městský dům kultury Strakonice premiéra představení
14.březen 2008 Kulturní zařízení Třešť soutěžní představení v rámci Třešťského divadelního jara
25.březen 2008 Městský dům kultury Strakonice repríza představení
16.duben 2008 jídelna ZŠ Radomyšl zájezdové představení
24.duben 2008 Sál Na Nové ve Volyni zájezdové představení
13.listopad 2008 Městský dům kultury Strakonice 1.ročník Setkání amatérských divadelních souborů

Po několika divadelních letech věnovaných komediálnímu žánru, přistoupil soubor na základě loňského doporučení od Františka Zborníka k produkci podstatně vážnější věci.
Vzhledem k tomu, že v uvedené hře vystupovalo dvanáct postav, došlo i ke značné obměně souboru. Ten definitivně opustil Josef SMETANA
, kterého však plně nahradil navrátivší se Míra HADRABA. Také další dvě nové mužské tváře souboru již měly divadelní zkušenosti a navíc i shodná příjmení. Prvý z nich, Zdeněk NOVÁK, odehrál s Divadelním souborem Čelakovský několik pohádek pod režijním vedením Markéty Mrázové, ten druhý, Václav NOVÁK, pak vedle několika menších rolí byl znám především jako režisér Strakonického dudáka.
I ženská část souboru prodělala menší herecké zemětřesení. Lenka RAUSOVÁ jako mladá paní Lenka BŘICHÁČKOVÁ dočasně opouští soubor z důvodu plnění mateřských povinností. Poprvé se tak ve Scéně mladých objevuje i zkušená ženská dvojice - Jana SCHERTLEROVÁ , jež odehrála nespočet představení s Divadelním souborem Čelakovský a také Renáta KNETLOVÁ, stálice někdejšího divadelního souboru při Osvětové besedě v Radošovicích (kde začínala s režisérem hry v polovině osmdesátých let minulého století) a později i strakonického DS Čelakovský. Navíc soubor osvěžily i nové studentské tváře - Eva VÁVROVÁ, Bára MALKUSOVÁ a Magda NOVÁČKOVÁ.
I přes časté a opakující se absence některých jedinců na zkouškách se termín premiéry podařilo herecky zvládnout, avšak rozporuplné názory na představení naznačovaly, že tentokráte zřejmě neměl režisér při výběru hry šťastnou ruku (ve vzkazníku se poprvé od jeho existence neobjevily negativní ani pozitivní názory na představení).
Důkazem toho bylo i soutěžní vystoupení na Třešťském divadelním jaru (zde v roli Alexe zaskočil za pracovně zaneprázdněného Míru Hadrabu Tomáš JIŘÍK), které pro soubor dle připomínek odborné poroty v klasickém složení Josef Brůček, Marie Kotisová a Vladimír Zajíc dopadlo katastrofálně. Počínaje výběrem hry, režijním záměrem i scénickým vyjádřením. A tak jediným kladem byla pouze dvojice čestných uznání, které obdrželi Miluška BALOUŠKOVÁ za roli Elisabeth a Petr ZÁLESKÝ za roli Jima.
Představení Opuštěnosti nenašla ani v dalších reprízách u publika odezvu a stín se nad představeními nesl až do listopadové derniéry (účast v ní navíc den před představením odřekl Václav NOVÁK, za kterého musel narychlo zaskočit sám režisér). Alespoň pro výběr her do budoucna měl režisér jasno - vážné věci zatím ne.
Snad jediný vážný zájemce o představení byla samotná překladatelka Dana Vlčková, která měla zájem přestavení osobně navštívit (což vyplynulo z e-mailové korespondence s režisérem hry), nakonec však na představení nedorazila.


OHLASY NA PŘEDSTAVENÍ

"Moc se na Vás zlobím..." ( Jana Vychodilová, porotkyně 1.ročníku Setkání amatérských divadelních souborů ve Strakonicích )

"Druhé představení bývá vždy nejslabší."
( Marie Kotisová, rozbor představení )

"Tyto inscenace (v jejich výčtu se objevila i Opuštěnost - poznámka autora stránek) spojovala jistá bezradnost co se výkladu textu týče, z čehož následně vyplynula i nesourodost jevištních akcí. Tím pádem představení postrádala řád a především komunikační klíč. Vzhledem k tomu, že mnozí účinkující byli vybaveni nezpochybnitelnými hereckými dovednostmi a objevila se řada slušných nápadů v situacích a scénografických prvcích (byť solitérně), lze konstatovat, že těžiště problémů se nachází v režijní sféře."
( Vladimír Zajíc, Amatérská scéna 2008, číslo 2 )

"Dobrý den, ve čtvrtek 13.11. jsme se zúčastnili divadelního představení Opuštěnost. Přišli jsme s žáky 8. a 9.tříd a byli jsme velmi mile překvapeni. Ani ne tak z divadla a výkonů herců, protože strakonická scéna je známá poměrně vysokou úrovní svých představení, ale chováním žáků. Nestává se totiž tak často, aby něco dnešní mládež sledovala s nějakým zvláštním zájmem. A zvlášť ne divadlo. Ale tohle představení byla výjimka. A to díky Vám, pane režisére. Podařilo se Vám totiž trefit se výběrem hry do té správné kategorie. Hra se žákům velmi líbila, se zaujetím sledovali celé představení, a to i přesto, že trvalo skoro dvě hodiny. Kladně hodnotili prakticky všechno. Dokonce jsme slyšeli i názory, že to bylo zatím to nejlepší divadlo, na kterém se školou kdy byli. A to je myslím to nejdůležitější. Ukázat dětem, že na divadlo se dá i koukat, že se u něj i dobře pobaví a že se dokonce ani nenudí. Takže Vám blahopřeji k tomu,že jste zaujal velmi nevděčnou věkovou kategorii, přeju Vám hodně spokojených diváků a hodně nadšených herců (mimochodem byli opravdu vynikající!). " ( e-mail Hany Křížkové, ZŠ Velké náměstí Strakonice )

"Mnohokráte děkuji za velmi milý e-mail, po hodnocení od porotkyně představení paní Jany Vyskočilové jsem chtěl režie zanechat, ale Váš e-mail mě přesvědčil, že jsme tu pro lidi (a hlavně mladé diváky) a ti mi nalévají novou krev do žil. Budu válčit dál a budu se snažit Vás nezklamat. Ještě jednou moc díky a omlouvám se za místy hrubá slova ve hře (ale tak je předepisoval scénář a vzhledem ke strategii hry jsem je nechtěl vynechat) a do třetice moc a moc děkuji." ( odpověď režiséra Václava Slanaře na e-mail Hany Křížkové)

"Dobrý večer, jsem ráda, že jsem Vám udělala radost, protože vím, jak je někdy těžké prosazovat netradiční věci. Co se týče ostřejších výrazů, myslím, že to vůbec nerušilo, do té hry to prostě patřilo. A jestli si někdo myslí, že tím dnešní mládež zkazí, tak tomu se jen usmívám. Dnes jsem byla s 1.třídou (dostala jsem se tam úplně náhodou a dost nečekaně) taky na divadle. Byla to vlastně taková napodobenina filmu "Ať žijí duchové". Nevím, jací "profíci" to hráli, ale můžu Vás uklidnit, že na Vás neměli. A to za čtyřnásobek ceny vstupného a poloviční hrací dobu. Takže opravdu hrajte dál, vy si své diváky určitě získáte." ( e-mail Hany Křížkové, ZŠ Velké náměstí Strakonice )


FOTOGALERIEPROGRAM K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ

PLAKÁT K PŘEDSTAVENÍ KE STAŽENÍ


FILMOVÁ UPOUTÁVKA NA PŘEDSTAVENÍ
( převzato z vysílání Strakonické televize ze dne 3.března 2008 )


ZPĚT NA ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ